2023 için kış lastiği testleri özetlendi – en iyi lastikler hangileri?

2023 Kış Lastiği Testlerine Giriş


Kış mevsimi yaklaşırken, güvenli sürüş sağlamak çok önemlidir. Peki bu güvenlikte önemli bir rol oynayan nedir? Doğru lastikler. Bu makalede, 2023 ‘ün en iyi kış lastiği testlerini inceleyecek ve en iyisini seçmenizde size rehberlik edeceğiz. Bu yılın test sonuçlarından bazılarını bir araya getirdik, şimdi bu sezon aracınız için en iyi seçenekleri keşfedelim.

En İyi Öneri: Michelin Pilot Alpin 5


Doğrudan en iyiden başlayalım – Michelin lastiklerini, özellikle de Pilot Alpin 5‘i yenmek çok zor. Bu lastik 2020’den beri bizimle ve toplamda 11 testten geçerek 6’sını kazandı ve neredeyse diğer tüm testlerde ilk üçe girdi.

Güçlü ve Zayıf Yönleri


Lastiğin güçlü yönleri arasında olağanüstü kuru zemin sürüş dinamikleri, karda benzersiz sürüş ve frenleme performansı, hassas ve sportif direksiyon tepkisi ve kuru ve ıslak yollarda yüksek konfor seviyesi yer almaktadır. Herhangi bir zayıf yön bulacak olsaydık, bunlar yüksek fiyat, ortalama yuvarlanma direnci ve suda kızaklamaya karşı biraz daha kötü direnç olurdu. Ancak, karda rakipsiz performansı ve genel olarak dengeli yol tutuş özellikleri onu sadece kış lastiği pazarında ilk tercih yapmakla kalmıyor, aynı zamanda sportif kış sürüşü için de bir seçenek haline getiriyor.

Ebatlar ve Varyantlar


16 “den 23 “e kadar boyutlarda sunulmaktadır, ancak çoğu varyant R19 “de bulunur, bu nedenle orta ve üst sınıf otomobiller ve spor otomobiller için daha uygundur. SUV’lar için aynı özelliklere sahip Pilot Alpin 5 SUV adında özel bir varyantı vardır.

Kompakt Otomobiller için Alternatif: Michelin Alpin 6


Daha kompakt ve daha az sportif otomobiller için bir lastik arıyorsanız, ikinci önerimiz Michelin Alpin 6‘dır. Bu lastik 2018’den beri piyasada ve esas olarak uzun dayanıklılık, düşük yuvarlanma direnci ve yakıt tüketimine odaklanıyor, bu da özellikle bu özelliklere çok fazla ağırlık veren ADAC testlerinde yüksek puanlar almasına neden oluyor. Elbette çok dengeli bir yol performansı da sunuyor, ancak sportif Pilot Alpin’den daha az direksiyon tepkisi veriyor. Yanal suda kızaklama ve ıslak zeminde yol tutuş konusunda bazı küçük zayıflıkları var, ancak bunun dışında çok dengeli ve dayanıklı bir kış lastiği.R15 ila R20 ebatlarında mevcuttur.

Çok Beklenen: Goodyear Ultra Grip Performance 3


Goodyear Ultra Grip Performance 3 bu yılın en büyük haberi. Geçmişte, bu model serisi sürekli olarak en iyi kış lastikleri arasında yer aldı ve en son yineleme için yüksek beklentiler oluşturdu. Goodyear’ın yeni lastiği hakkında söyledikleriyle başlayalım ve ardından testlere bir göz atıp bunu kanıtlayıp kanıtlamadıklarını görelim. Mirası üzerine inşa edilen UltraGrip Performance 3, SUV’lar ve EV’ler de dahil olmak üzere günümüzün daha büyük ve daha güçlü araçlarına hitap edecek şekilde hazırlandı. Goodyear, bu lastiği hem UltraGrip 9+ hem de UltraGrip Performance+’ın doğrudan halefi olarak tanıtarak tekliflerini kolaylaştırdı.

Ebat Durumu


Şimdi, etkileyici 94 ebat varyasyonunda mevcuttur. Lastik, gelişmiş çekiş için Snow Protect Teknolojisi ve suda kızaklamanın üstesinden gelmek için Wet Grip+ Teknolojisi gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca, azaltılmış yuvarlanma direnci ve geliştirilmiş gürültü engelleme özellikleri ile elektrikli araçlar için optimize edilmiş olması beklenmektedir.

Özellikler ve Boyut Varyasyonları


Ve şimdi testler. Autobild, mükemmel kış kabiliyetleri, etkileyici dayanıklılık, kısa fren mesafesi ve konfor ile dengeli özelliklerini onaylıyor. Bununla birlikte, Goodyear’ın iyileştirildiğini iddia ettiği yuvarlanma direncinin arttığına dikkat çekiyor. TyreReviews.com daha sonra kuru performansı, ıslak zeminde yol tutuşu ve kar performansını övüyor ve minimum ödün veren bir lastik olarak nitelendiriyor. Özellikle lastiğin mükemmel konforunun altını çiziyor, ancak daha yüksek yuvarlanma direncine de dikkat çekiyor.

Premium Bir Yarışmacı: Continental TS870P


Sırada, kış lastiklerinde büyük bir mirasa sahip olan ve önceki adaylar gibi gerçekten çok az kusurlu olan bir başka premium lastik olan Continental TS870P var. Genellikle harika kar performansı, tüm yüzeylerde kısa fren mesafesi ve mükemmel direksiyon tepkisi ile övülür. Ayrıca düşük yuvarlanma direnci ve düşük gürültü dahil olmak üzere yüksek konfora sahiptir. Buna karşılık, fiyatı ve düşük dayanıklılığı nedeniyle eleştirilmektedir, bu da bu yılki Autobild testinde Michelin Pilot Alpin 6 ve GoodYear UltraGrip Performance 3’ün ardından üçüncü olmasının ana nedenidir. R16’dan R22’ye kadar olan ebatlarda mevcuttur. Daha kompakt araçlar için, daha az sportif ve daha çok yuvarlanma direnci ve dayanıklılığa odaklanan, ancak yine de kar, kuru ve ıslak zemin arasında mükemmel bir dengeye sahip olan TS870 varyantı var – bu nedenle bu yıl Autoexpress ve ADAC testini kazandı.

Dirençli Bir Rakip: Dunlop Winter Sport 5


Devam edecek olursak, Dunlop Winter Sport 5‘e sahibiz ve bu lastik oldukça eski olması bakımından oldukça ilginç – ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü. Yaklaşık 2020 yılındaki testlerde sırt deseninin eskimesi oldukça belirgindi ve testlerde çok başarılı olamadı, ancak bu yılki ve geçen yılki testlerde tekrar zirveye çıktı, hatta 205/60 R16 ebadında ADAC 2023 testini kazandı.


Dunlop Winter Sport 5 genel olarak karlı koşullarda mükemmel performansa ve yüksek kilometre performansına sahip dengeli bir lastik olarak kabul edilir. İyi yakıt ekonomisi sunar ve kuru yollarda güvenilirdir. Islak zemindeki performansı ve yüksek gürültü seviyeleri genellikle zayıf yönleri olarak gösterilir. Fiyatı en düşükler arasında değildir, ancak uzun ömrü ve yakıt tasarrufu optimizasyonları ile bu durum telafi edilmektedir.

Bütçe Dostu Seçimler: Hankook Winter Icept Serisi


Ve artık premium lastik olarak kabul edilen, ancak fiyat etiketi hala biraz daha düşük olan Hankook ile başlayarak uygun fiyatlı seçimleri de atlayamayız. Bu yıl testlerde kanıtlanmış ve tavsiye edilmiş iki Hankook Winter Icept modeli var: RS3 ve evo3. RS3 14 inç jantlardan başlayıp 17 inç jantlara kadar çıkarken, evo 3 17 inçten 22’ye kadar devam ediyor.

Öne Çıkan Performans Özellikleri


Hankook Winter icept RS3, hafif yapısı sayesinde ıslak zemindeki performansı, kış güvenliği ve yakıt verimliliği ile övgüler almıştır. Çeşitli yol koşullarında güçlü güvenlik sunar ve iyi suda kızaklama rezervleri ve etkili frenleme ile ıslak ve kış yüzeylerinde mükemmeldir. Bununla birlikte, kuru yollarda hafif bir hassasiyet gösterir ve bazı testlerde ortalamanın altında beklenen kilometre performansı ve yüksek iç gürültü vurgulanmıştır.

Boyut Durumu ve Varyantlar


Winter icept evo3 W330 övgüye değer kış nitelikleri, mükemmel kar çekişi ve yol tutuşu, iyi ıslak zemin frenlemesi ve suda kızaklamaya karşı sağlam dirence sahiptir. Bununla birlikte, ortalama kilometre performansı ve uzun süreli kuru frenleme dezavantajları arasındadır.

Düşük maliyetli kar uzmanı

Daha da ucuz modellere geçecek olursak, bu yılın testlerde şu ana kadar en iyi performans gösteren modeli Kleber Krisalp HP3‘ün kardeş modeli olan BFGoodrich g-Force Winter 2’dir. Yaklaşık 20 testin çoğunda gösterildiği gibi, karda premium modelleri bile yenebilir, bu yüzden testlerde bu kadar olumlu puan alma eğilimindedir. Ancak elbette diğer yüzeylerde de tatmin edici dereceler sunuyor. Islak zeminde yol tutuş ve kuru zeminde fren mesafesi en sık belirtilen zayıf yönler.

Birinde en iyi, diğerinde sondan ikinci – neden?

Oldukça ilginç bir fenomen de Bridgestone Blizzak LM005. Bu yıl 2 test kazandı (TyreReviews.com ve ACE), ancak daha sonra ADAC testinde 16 test arasında 15. oldu.

ADAC’ın test yaklaşımı diğerlerinden farklıdır. Derecelendirme sistemleri özellikle bir lastiğin bir kategorideki en zayıf performansına odaklanıyor. Bu, “bir zincir ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür” sözünden esinlenmiştir. Bu nedenle, diğer test kuruluşları her bir kriter için belirli ağırlıklar belirlerken, ADAC bir kategorideki en zayıf sonucun genel derecelendirmeyi büyük ölçüde etkilemesine izin verir. Sonuç olarak, lastikler çeşitli testlerde büyük ölçüde farklı puanlar elde edebilir.

Bu eşitsizlik ADAC ‘ın 225/45 R17 ebadı için yaptığı son testte açıkça görülmüştür. Özellikle, ADAC buz üzerinde fren mesafesini ölçen az sayıdaki testten biridir. Ne yazık ki Bridgestone lastiği bu alanda düşük performans gösterdi ve bu da genel kar derecelendirmesini önemli ölçüde etkiledi. ADAC’ın “en zayıf halka” prensibini takip ederek, bu zayıf kar performansı toplam puana ağır bir şekilde etki etti ve nihai notun %70’ini oluşturdu.

Bununla birlikte, Bridgestone Blizzak LM-005 ıslak yollardaki performansı nedeniyle sık sık övgü almaktadır ve genellikle ıslak koşullarda testin en iyisi olarak kabul edilmektedir. Bu, frenleme, yol tutuşu, viraj alma ve suda kızaklama direncini kapsar. Olağanüstü ıslak zemin performansına öncelik veriyorsanız ve kar performansı ve diş ömründen biraz ödün verebiliyorsanız Bridgestone sizin için doğru seçim olabilir.

Bu da bizi bugünkü yazımızın sonuna getiriyor. Bu yıl yapılacak birkaç test daha var, ancak kendi ebadınızdaki en iyi ve en uygun fiyatlı lastikleri bulmak istiyorsanız, e-mağazalar da dahil olmak üzere hem fiyatları hem de özellikle lastiklerin sürüş özelliklerini karşılaştırdığımız web sitemizde bulabilirsiniz, böylece size en iyi teklifi bulacağımızı garanti edebiliriz.